
puszki dla psa, a może puszka dla kota?
Rozpieszczanie naszych pupili puszkami ma także ciemną stronę – warto ją znać, jeśli decydujemy się na tego typu formę jedzenia. Czy należy bezceremonialnie poddać się ich smakowitości? Zapraszamy do lektury o składzie karm mokrych← oraz czy
✅ Puszka jest OK
Jedzenie mokre jest zazwyczaj właściwie zbilansowane, atrakcyjne smakowo i zapachowo, bardzo chętnie jedzone przez… zaryzykujmy stwierdzenie, że… przez wszystkich :). Dla wymagającego psiego nosa najważniejsze są idealnie zaspokojone doznania węchowe. Takie menu jest także znacznie lepiej przyswajane dzięki właściwie realizowanej osmotyce jelitowej (więcej w temacie ←tu). Natomiast dla kota liczy się wilgotność na poziomie zbliżonym do jedzenia „dzikiego” czyli ±70%. Ta zawartość płynów jest niezbędna do utrzymania prawidłowej pracy nerek (→najsłabszy organ). Oczywiście taka forma bezsprzecznie także rozpieszcza jego podniebienie. Bo któż pozostaje obojętny na kocią wdzięczność wywołaną →kitty crack?
☑️ Puszka NIE jest OK ….bo to konserwa 😈
- jad kiełbasiany powodujący neurologiczną degenerację (wydęte wieczko), bakterie te rozmnażają się w środowisku beztlenowym. Teoretycznie, względnie bezpieczne dla zwierząt (lecz nie obojętne) ale dla człowieka, podobnie jak z salmonellą, nawet pośredni kontakt z tymi patogenami może skończyć się dramatycznie.
- rakotwórczy azotyn sodu E250 stosowany jako konserwant, odpowiada także za wahania hormonalne (więcej o tym, z przykładami niezależnych badań →tu) i ograniczanie przyswajania witaminy A oraz tych z grupy B. ( więcej poniżej↓)
- skrajnie niebezpieczne dla nerkowców polifosforany: E450 oraz E451 zaburzają gospodarkę wodno-elektrolitową, której niestabilność jest bardzo istotna właśnie w chorobach układu moczowego←. Należy zachować szczególną ostrożność u zwierząt narażonych na biegunki (chora trzustka← oraz niesprawne jelita←)
- wszystkie fosforany pełniące rolę konserwantów , nierzadko wcale nie wymienione w składzie, bo nie traktowane jako składniki pokarmowe; blokują przyswajanie wapnia i magnezu, przyczyniając się do zachwiania tymi arcy-ważnymi minerałami niezbędnymi dla każdej komórki.
- skład puszek jest nagminnie gorszy od tego deklarowanego na etykiecie (tu warto zapoznać się z raportami naszego PIH)
- bardzo znana marka wprowadziła na rynek 130tys puszek z toksyczną zawartością witaminy D3 i nie wycofała ich z rynku, mimo zatrważających zgłoszeń dotyczących zgonów psiaków. Opiekunowie wygrali proces, co życia Pupili nie wróci, a firma no cóż- przeprosiła.
- Bisfenol A występujący jako polimerowa powłoka wewnątrz puszki, mająca uniemożliwiać reakcje wewnątrz opakowania, jest bezsprzecznie toksyczną na wielu frontach i kancerogenną substancją (tu szersze opracowanie→)
- glin = aluminium i jego pochodne przedostają się z puszki do jej zawartości, powodując realny wpływ na gospodarkę hormonalną. Zaakcentujmy, że aluminium to metal ciężki jak rtęć, arsen, ołów, kadm i one akumulując się uszkadzają komórki nerwowe i biochemicznie konkurują z witaminami i minerałami (naprawczy cynk jest tego dobitnym przykładem )
- wysoka cena puszek niekoniecznie musi iść w parze z jakością i warto zobaczyć jak czytać jej skład, o czym wspominaliśmy na początku wpisu↑
- a na koniec, jeśli powyższe informacje nie są wystarczające – zadajmy sobie fundamentalne pytanie:
gdyby puszki były bezpieczne, to czy nasze, ludzkie menu nie składałoby się w 90% właśnie z takiej pysznej, wygodnej i pachnącej formy ?
🧐 istnieje zasadnicza różnica pomiędzy azotanami a azotynami. Oba związki to pochodne kwasu azotowego i realnie doprowadzają do wrażliwości jelitowej, obniżając tym samym wchłanianie witamin i zaburzenia elektrolitowe. AzotAny pochodzą z nawozów i występują głównie w warzywach, a także nawet w wodzie wodociągowej, natomiast po obróbce termicznej ulegają dość znacznej degradacji na poziomie 50% a organizm łatwiej pozbywa się ich z moczem niż w przypadku tych drugich. I z azotYnami ma się zupełnie inna sprawa, ponieważ są toksyczne, przechowują się w komórkach i są potencjalnie nowotworzące. Źródłem ich są właśnie puszki, karmy półwilgotne, batony mięsne (kiełbaski).