gdy wątroba choruje na poważnie
Posłuchaj…
lub przeczytaj:
Przejściowe zapalenie wątroby wynikające z zatruwania np. pestycydami (→preparaty p/pasożytnicze) nie jest tak skrajnie niebezpieczne, choć potrafi wpływać dysfunkcyjnie na pracę trzustki. Najniebezpieczniejsze są pozycje podawane ciągle, bo nie wywołując eksplozji zapalnej, wykonują krecią i nieprzerwaną robotę. Tu na czoło takich zabójczych środków wysuwają się: leki p/padaczkowe, hormony, sterydy, antybiotyki – nie tylko te podawane świadomie, ale także te z mięsa i podrobów. Jeszcze raz podkreślimy, że wątroba nie boli, nie daje żadnych sygnałów, a jej dysfunkcje klinicznie bywają niewidoczne (→więcej o wynikach tu)
Skąd ta →chora wątroba naszego pupila?
- bardzo rzadko genetyka (marginalizuje się jej znaczenie)
- leki (o czym pisaliśmy powyżej) + pestycydy, konserwanty w produktach przetworzonych
- stan jelit i krytycznego →mikrobiomu
Abyśmy nie byli posądzani o tendencyjność w pisaniu o „dobrym jedzeniu”, i że wszystko u nas się kręci wokół zdrowych jelit, powołamy się na journalis.viamedica.pl (prace z zakresu hepatologii: A.Pansiuk oraz K.Gutkowski i M.Hartleb):
powstające neurotoksyny jelitowe w nawracających epizodach pokarmowych infekcji bakteryjnych przedostają się do krążenia wrotnego, procesy te wiodą do uszkodzenia śródbłonka drobnych naczyń wątrobowych i tworzenia mikrozakrzepów, co w konsekwencji prowadzi do stwardnienia naczyń z postępującą obliteracją ich światła,(…) im więcej nieprawidłowej flory tym więcej toksycznego amoniaku, co prowadzi do
- marskość wątroby → zwłóknienie, czyli zastępowanie komórek wątroby tkanką łączną, która oczywisty sposób nie jest w stanie pełnić funkcji wątrobowych. Objawia się choćby: nieodżywianiem kanalików żółciowych i →blokowaniem żółci w pęcherzyku (powstaje tzw „błotko” a nie kamienie), zaburzeniem w procesach neutralizacji związków toksycznych, obumieraniem hepatocytów i nieprawidłowości poziomu witaminy →B, →D, A oraz →żelaza, co przekłada się na anemię. Przejawami rzadko grupowymi bywa: niechęć do jedzenia (uczucie pełności), niewłaściwe trawienie, swędzenie, krwawienia. Następstwem marskości wątroby staje się⇒
- encefalopatia wątrobowa i jest bezpośrednio związana z (neuro)toksycznym działaniem amoniaku, który najprościej rzecz ujmując: nie jest przez wątrobę przekształcany (CO2 z hepatocytów) w mocznik. To ostatni moment na to, by zarządzać chorą wątroba i ograniczyć śmiertelną❗️jej dysfunkcję.
⇒UWAGA: u młodych zwierząt najczęściej objawia się niewłaściwymi parametrami tarczycowymi, zaburzeniami behawioralnymi, u seniorów często mylona z demencją i pojawiającymi się kłopotami poznawczymi, niedowidzeniem. Ostatecznie może dawać →objawy padaczkowe przeważnie około 2 godzin po posiłku, a związane jest z dodatkowym obciążeniem narządu przez toksyczne metabolity dostarczanymi żyłą wrotną z okrężnicy. Encefalopatia wątrobowa to powikłanie związane z marskością wątroby, i co najważniejsze – jest teoretycznie możliwie odwracalna.
POWIKŁANIA:
- nadciśnienie wrotne jest wzrostem ciśnienia w żyle wrotnej w stosunku do żyły głównej. Często temu towarzyszy włóknienie wątroby widocznie na obrazie USG, ale… nie zawsze. Charakteryzuje się powiększeniem śledziony, możliwą żółtaczką.
- (zespolenie=anastomoza) zespół wrotno-oboczny: kiedy powyższa żyła wrotna doprowadzająca do wątroby krew z metabolitami do wątroby nie pełni swoich funkcji, wytwarzać się mogą nowe połączenia omijające wątrobę i roznoszące toksyny po narządach sąsiadujących oraz całym organizmie, czego konsekwencją jest ostatecznie śmiertelne zatrucie.
- zespół wątrobowo-płucny, który jest w ścisłym związku z nadciśnieniem wrotnym i objawia się niedotlenieniem krwi, a wynikiem tego jest gromadzenie płynu wokół płuc i problemy z oddychaniem, syndromy charakterystyczne dla zapalenia oskrzeli i oczywista męczliwość – rzadko występuje u naszych pupili, ale za to
- bardzo częstą formą obronną organizmu na nadciśnienie wrotne jest zwężenie tętniczek kłębuszków nerkowych i automatyczne upośledzenie ich funkcji. Gdy poziom mocznika jest wysoki, a „leczenie nerkowe” nie przynosi skutku, natomiast ich obraz w innych badaniach jest zbliżony do prawidłowego – wtedy należy zastanowić się właśnie, czy źródłem problemu nie jest wątroba i tzw zespół wątrobowo-nerkowy.
To wyjątkowo podstępna i śmiertelna choroba; nie boli, nie widać jej, wyniki raczej wskazują na niewydolność nerkową, a nie na źródło, którym jest wątroba. Początkowo podniesiony jest mocznik, (azot), potas, a niski sód (zaburzenia elektrolitowe), czasem białko w moczu, pojawia się brak apetytu, niechęć do zabawy, czasem mdłości, nadmierne pragnienie i magazynowanie wody, kolejno zanik mięśni w skutek →nieprawidłowego pozyskiwania energii blokowanego przez nie neutralizowany azot, a w końcu (cyt:)”masywne” krwawienia z przewodu pokarmowego.
Znacznie więcej informacji: Interpretacja badań laboratoryjnuch w chorobach wątroby, Marek Hartleb, Wrocław 2019 (→doc)