wysoki mocznik i ten amoniak
posłuchaj 🎧
lub przeczytaj 👓
Oj! Będzie to trudny wpis, ponieważ wyjaśnimy sobie wiele zależności. Jednak, jak zawsze, postaramy się by było najprościej.
Białko. To od niego wszystko się zaczyna. To niezbędny budulec, a jako podstawy element musi być oczywiście jakościowy, bo →białko białku nierówne. Składa się ono głównie pierwiastków* takich jak: węgiel, wodór, azot, tlen, (oraz siarka lub fosfor). Czyli trawienie i metabolizowanie białek to przyjmowanie tych pierwiastków i wykorzystywanie ich przez organizm, a także utylizacja zbędnych oraz toksycznych substancji, które powstają zawsze. Pytanie, które się tu pojawia: na ile sprawnie organizm sobie z tymi reakcjami radzi, gdy jest niedyspozycyjny, chory, stary albo zwyczajnie aż tyle tego białka nie jest dla niego konieczne?🧐
Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ każdy organizm jest inny i →potrzebuje różną ilość białka, a także w odmienny sposób sobie umie z nim i jego substratami poradzić. – I to zagadnienie jest jest kluczowe dla tego wpisu, dlatego że kiedy dochodzi do zbytniego przeciążenia tymi metabolitami, zaczynamy interesować się patologicznie wysokim mocznikiem, który pojawia się w badaniu biochemicznym krwi. Zaczniemy od wyjaśnienia co jest czym:
BUN = stężenie azotu mocznika
Mocznik = stężenie mocznika we krwi
(cząsteczka mocznika zawiera 2 atomy azotu)
oba te wyniki nie równają się sobie, jednak mówią o jego koncentracji wyrażonej w mmol/l lub mg/dl. [Jeśli chcemy przeliczyć BUN na mocznik, korzystamy ze wzoru (BUN *2,14) lub kalkulatora (tu →link).]
Wniosek: BUN≠mocznik, ale to taka sama wskazówka, że mamy nieprawidłowość na poziomie cyklu mocznikowego przy:
zaawansowanej →chorobie wątroby wraz z dysfunkcją jej żyły wrotnej
(o krążeniu obocznym i tej osi: wątroba-nerki-jelita-serce-płuca kiedyś napiszemy)
uszkodzeń i nieprawidłowości pracy nerek ( z możliwym →tłem metabolicznym)
MOCZNIK
jest substancją higroskopijną, co oznacza że łatwo wiąże wodę, a wręcz pochłania płyny. Kiedy jest go za dużo możemy zaobserwować wychudzenie, rodzaj wysuszenia. Głównie widoczne jest ono w okolicach oczodołów i czaszki, natomiast mitochondria są wypełnione żelem a nie jak powinny – płynem, co powoduje brak bieżącego oczyszczania tkankowego (często równolegle wysokie chlorki) i przekłada się na brak siły i wydolności, przy sprawnie funkcjonującym sercu. No i nie koniecznie zwierzak więcej pije, ponieważ nie następuje odwodnienie wyczuwalne na poziomie układu pokarmowego, a ta sytuacja pozornej normalności tylko usypia naszą czujność. Prawidłowo z metabolizmu białka powstaje –
amoniak
przekształcany jest w nietoksyczny mocznik, który wątrobową żyłą wrotną przekazywany jest do układu moczowego i wydalany. Kiedy wątroba jest dysfunkcyjna lub podaż białek jest nieadekwatnie wysoka dochodzi do upośledzenia tego bieżącego przekształcania i wydalania mocznika z organizmu. Wspomina tu koncentracja mocznika to jedno, ale co najistotniejsze: równoznaczna jest ona z wysokim poziomem amoniaku, a on w nadmiarze! jest substancją neuro-toksyczną, drażniącą śluzówki, (palną🙃). To właśnie amoniak jest dla organizmu naszego Pupila ☠️najniebezpieczniejszy, ponieważ łatwo wchodzi w reakcje i potrafi niszczyć wszystko, co napotka na swojej drodze. Stąd poziom mocznika = poziom amoniaku i stany otępienne, tak zwanego zawieszenia, ograniczonych reakcji, smutku, zamyślenia, chęci nadmiernego wypoczynku z którego trudno Pupila wybudzić (jest zaspany). W związku tym, że amoniak jest gazem lżejszym od powietrza, może być wyczuwalny dla osób z zewnątrz (gryzący, podobny do octu jabłkowego z acetonem), jednak nie dla domowników, ponieważ się do zapachów przyzwyczajmy.
Pojęcie, które pozostaje by w tym wpisie o nim wspomnieć to – kwas moczowy. Jest nietoksyczny, co dziwne ale przeciw zapalny, ale! ma tendencję do wytrącania kryształków i odkładnia się w tkankach, lokując się także w ścięgnach powodując ich sztywność (o czym wiedzą osteopaci) oraz bolesność w stawach (jednak nie ich zapalenie🤪). Przyczyną i źródłem takiej depozycji kwasu moczowego są puryny = związki aromatyczne/pierścieniowe składające się głównie z azotu, a ten pierwiastek ma dość dużą skuteczność wchodzenia w reakcje chemiczne . Źródłem puryn naturalnie są ponownie …. białka.
Z powyższego wpisu nie należy wyciągać fałszywych wniosków, że jedzenie białka jest niewłaściwe. Pokarm białkowo-tłuszczowy dla głównie kota, potem – psa, jest elementem niezbędnym, jednak zawsze należy ocenić na ile go nasz Sierściuch potrzebuje, akceptuje i radzi sobie z jego substratami.
jak sobie radzić z wysokim mocznikiem?
Po pierwsze 👁🗨zdiagnozować źródło nieprawidłowości, ponieważ w innym przypadku będzie to praca syzyfowa. Kolejne kroki powinny być wykonywane równolegle:
👁🗨 właściwa dieta, raczej →nerkowa , a nie →pseudo-nerkowa
👁🗨 wiązanie z wydaleniem tej substancji (dobrze się sprawdza Enterosgel i glinki↵ , czyli wszystko „krzemowe”)
👁🗨 zastosowanie bakterii ureazo+ (i tu niektórzy Czytelnicy znający →wpis mogą być zdziwienie, ale – tak, nie zawsze są złe), o których wspominaliśmy także →tu, Jednak także już wiemy, z powyższego wpisu, ze pojawia się ponownie amoniak, wyniki spadają i równolegle kiedy pasiaki i kociaki dochodzą do siebie – śpią jak zabite. Czyli cytując klasyka „są plusy dodanie i plusy ujemne”. Zamieszczamy cytat z artykułu dr n.med. Agnieszki Kurosad: Specyficzne zastosowanie probiotyków wiąże się również z ich działaniem u zwierząt z np. przewlekłą niewydolnością nerek, przy znacznej produkcji toksyn mocznicowych. Probiotyczne bakterie, produkujące ureazę, np. E. thermophilus, L.acidophilus, Bifidobacterium longum wykazują zdolność do hydrolizy mocznika, co pozwala na obniżenie jego stężenia we krwi. Powyższa kombinacja drobnoustrojów probiotycznych podawana przez 60 dni u 7 kotów ze zdiagnozowana mocznicą znacząco obniżyła stężenie BUN u wszystkich osobników, a u 6 dodatkowo stężenie kreatyniny (Mikroflora układu pokarmowego i probiotyki stosowane u spągów i kotów, Weterynaria w Praktyce, 5/2013)
🦉dla ciekawych:
NH3 amoniak
CO(NH2)2 mocznik
CO2+2NH3 → CO(NH2)2 + H2O reakcja amoniak ⇒ mocznik. Efekt jest odwracalny, czyli przekształcenie mocznik ⇒ amoniak następuje z udziałem bakterii ureazo+, co przykładowo powoduje: oczekiwane →uzasadowianie treści pokarmowych w jelitach lub w przesadzie stając się zjawiskiem negatywnym; na poziomie pęcherza moczowego doprowadzając do zbytniej alkalizacji moczu i powstawania →kryształków struwitowych
C5H4N4O3 kwas moczowy
*wzór białek: reszta aminokwasową (R) + wiązania peptydowe -CONH